23948sdkhjf

Nu kan udtjent industriplast lettere genanvendes

Et treårigt samarbejde mellem en gruppe af Danmarks største industrivirksomheder har knækket flere koder til øget genanvendelse af industriens komplekse plastprodukter

Ved første øjekast er der måske ikke de store ligheder mellem en termostat fra Danfoss, en insulinpen fra Novo Nordisk, og en cirkulationspumpe fra Grundfos. Men alle er de eksempler på industrielle plastprodukter, som halter bagefter i den cirkulære omstilling. For mens forbrugernes plastaffald indsamles og i stigende grad sorteres og genanvendes, så ender industriens plastprodukter typisk i forbrændingsanlæg.

Læs også: Danfoss investerer over 750 millioner i ny fabrik

Det har partnerskabet CIP (Cirkulær Industriplast) søgt nye løsninger på med støtte fra Miljøstyrelsen.

– Når industrigiganter som Novo Nordisk, Grundfos, Danfoss og Coloplast vælger at gå sammen om at øge genanvendelsen af deres produkter, så vidner det om, at opgaven er for kompleks til, at de kan gøre det på egen hånd. Men samtidig er viljen til stede. Nøglen ligger i de brede partnerskaber på tværs af brancher, hvor vi både kan gøre hinanden klogere, afsøge nye samarbejder og skabe fremtiden sammen, fortæller direktør Sune Dowler Nygaard, Teknologisk Institut, der har ledet CIP-partnerskabet og været teknologisk videnspartner, i en pressemeddelelse.

Match-making for plastprodukter

Virksomhedernes produkter er undervejs blevet matchet både med hinanden for at bane vej for samarbejde, og med genanvendelsesteknologier hos virksomhederne Trebo, Zirq Medical, Makeen og Topsoe for at undersøge, hvordan materialer på den ene side og teknologier til sortering og genanvendelse på den anden kan spille sammen i en fremtidig cirkulær økonomi for industriplast.

For eksempel har det vist sig, at plastmaterialet i gamle Danfoss-termostater, der er blevet produceret siden 1940’erne, kan bruges i nye termostater. Det har ført til etableringen af en take-back-ordning, hvor gamle termostater bliver indsamlet i forbindelse med udskiftning og renoveringsprojekter.

- For at nå hertil er der taget flere tusinde gamle termostater tilbage, som møjsommeligt er blevet adskilt, sorteret, kværnet og testet af Teknologisk Institut. På sin vis meget lavpraktisk, men det har sat tempo på vores udviklingsarbejde, så vi nu arbejder på en prototype på en termostat med plastik fra gamle termostater. Værdien er til at få øje på, siger VP RD&E Hydronics, Nanna Aage Lundsgaard, fra Danfoss.

Læs også: Danfoss halverer årsresultat: Laveste bundlinje siden 2015

På samme måde sætter Grundfos nu tryk på genanvendelsen af gamle pumpehuse, der i samarbejde med virksomheden Trebo bliver neddelt, og de forskellige plasttyper adskilt, så de kan indgå i produktionen af nye pumpehuse.

Brugte insulinpenne får nyt liv

Novo Nordisk havde allerede inden CIP-partnerskabet etableret en returordning, hvor patienter kan aflevere brugte insulinpenne på apoteket. Målet for Novo Nordisk er en fremtid, hvor plastmaterialerne kan genanvendes flere gange i nye højkvalitetsprodukter. Derfor har virksomheden indledt et samarbejde med Zirq Medical, der renser, neddeler og sorterer plasten fra insulinpennene, og CIP-partnerskabet har identificeret mulige aftagere og anvendelsesmuligheder.

– Vores medvirken i CIP har givet Novo Nordisk en værdifuld indsigt i mulighederne for genanvendelse af industriel plast – herunder både mekanisk og kemisk genanvendelse, som vi blandt andet har anvendt i vores seneste strategi for vores returordning, siger Dorethe Nielsen, der er vice president for corporate environmental strategy hos Novo Nordisk

Vil høste gevinsten på sigt

CIP-partnerskabet afsluttes med en konference i Industriens Hus, der skal inspirere industrien til at gå nye veje i fællesskab, så brugt industriplast får nyt liv. Konferencen afholdes sammen med Dansk Industri og Plastindustrien.

– Vi glæder os til at dele ud af erfaringer og løsninger, for den cirkulære omstilling af samfundet er helt afhængig af virksomheder med høje ambitioner og handlemod. Det synes jeg, at CIP-partnerskabet har været en god eksponent for. Samtidig tvivler jeg ikke på, at der på sigt er gevinster at høste for de virksomheder, der lige nu går forrest, siger Sune Dowler Nygaard, Teknologisk Institut.

Læs også: Grundfos skal have ny bestyrelsesformand

Se nøgletal for:
Kommenter artiklen
Annonce
Annonce
Annonce
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler
    Andre Nordiske Medier

    Nyhedsbreve

    Send til en kollega

    0.109