23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

God start på 2013/2014 for Rias

Salget i første kvartal af plastvirksomhedens regnskabsår har været bedre end forventet.

Det meddeler Rias i en fondsbørsmeddelelse tirsdag. Fremgangen dækker dog over en vidt forskellig udvikling på Rias’ markeder.

- Specielt de eksportorienterede industrielle virksomheder har vist en pæn udvikling, hvorimod den hjemlige industriefterspørgsel ikke viser helt samme tendens. Ligeledes må konstateres en svag efterspørgsel efter produkter i den visuelle sektor. Generelt har stemningen dog forbedret sig, og der ses mere positivt på fremtiden, skriver Rias i fondsbørsmeddelelsen.

Derudover kan Rias notere en positiv udvikling i byggesektoren, hvor stormene Allan i oktober og Bodil i november har været medvirkende til en øget efterspørgsel efter virksomhedens produkter.

På denne baggrund har Rias valgt at opjustere sine forventninger til 2013/2014. Nu forventes et overskud før skat på 7-10 mio. kr. mod tidligere 6-9 mio. kr.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.078|instance-web04