23948sdkhjf

Overskud og nye ordrer hos Karstensens Skibsværft

Værftet har genereret millionoverskud siden 2009, og trods faldende indtjening i 2013 ser fremtiden lys ud.
Der er fortsat sorte tal på bundlinjen hos Karstensens Skibsværft i Skagen. Regnskabsåret 2013 endte med et overskud på 6,7 millioner kroner. Og selvom det er et fald på små 9 millioner kroner i forhold til året før, ligger resultatet ifølge årsrapporten i det forventede leje.

Omsætningen hos skibsværftet faldt fra 680 millioner kroner i 2012 til 573 millioner kroner i 2013. Værftets omsætning har ellers været stigende siden 2009, og den befinder sig også fortsat på et højere niveau end i sidste årti.

Karstensens Skibsværft A/S, der er det største af de danske værfter, som stadig udfører nybygning af skibe, afleverede i 2013 fire nybygninger, mens ordrebeholdningen ved årsrapportens udarbejdelse indeholder seks fartøjer, som skal afleveres i 2014-2016.

Fortsat vind i sejlene hos værftsbranchen
Dermed ser fremtiden lys ud for værftet, der udover nybygning af skibe også udfører reparationer og ombygninger. En prognose, som Metal Supply har udarbejdet, giver da også et praj om, at værftsbranchen holder skruen i vandet.

Læs Metal Supplys prognose her: Det går fremad med slingrekurs for værfterne

Udviklingen blandt de danske værfter, der varierer meget i størrelse og markedsfokus, er broget, men meldinger om bugnende ordrebøger og succesfuld nichespecialisering gør, at den danske værftsbranche stadig har vind i sejlene.

Hos Karstensens Skibsværft faldt driftsresultatet med små fem millioner kroner og landede dermed til 16,1 millioner kroner i 2013. Om branchen samlet set generer en stigning i driftsresultatet efter et underskud på små 9 millioner kroner sidste år afhænger i høj grad af udviklingen hos Danish Yachts samt Søby Værft og Tuco Marine Group, der alle mangler at offentliggøre regnskaber for 2013.
Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler
Andre Nordiske Medier

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.126