23948sdkhjf

Nyt fra bestyrelseslokaler og direktionsgange

Se hvilke virksomheder med relation til metal- og maskinindustrien, der melder om udskiftninger i bestyrelse eller på ledende poster i denne uge.
Amada
Max Møller er fratrådt som administrerende direktør hos Amada Denmark.

Amada er leverandør af maskiner til pladebearbejdning.

Læs mere: Amada Denmark–direktør takker af

Crown-Foods A/S
Jesper Hjorth er indtrådt i bestyreslen hos Crown-Foods A/S i stedet for Ulf Michael Persson (kilde: BIQ.dk).

Crown-Foods A/S producerer salatdressing og saucer.

DS Håndværk & Industri
Fleming Lund Frederiksen er blevet valgt til formand for DS Håndværk & Industri i stedet for Jim Stjerne Hansen.

DS Håndværk & Industri er arbejdsgiver- og brancheforening for 2.400 små og mellemstore industri-, maskin-, smede- og vvs-virksomheder med i alt ca. 24.000 ansatte.

Ny formand for DS Håndværk & Industri

Hydratech Industries A/S
Richard Pedersen er udtrådt af direktionen hos Hydratech Industries A/S (kilde: BIQ.dk).

Hydratech Industries producerer hydrauliske systemer og køleløsninger

Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Agnete Gersing er blevet genudnævnt til direktør hos Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen.

Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen er blandt andet sekretariat for Konkurrencerådet, Forbrugerklagenævnet, Rådet for Offentlig-Privat Samarbejde og Forbrugerombudsmanden.

Lindø Industripark
Kaare Vagner Jensen er indtrådt som bestyrelsesformand hos Lindø Industripark. Samtidig er Jens Aalborg Nielsen, Lars-Erik Brenøe, Claus Jensen og Erik Hoffmann-Petersen indtrådt i bestyrelsen.

Lindø Industripark er et industriområde etableret på det tidligere Lindøværft.

Scanfilter A/S
Gitte Rosa Rasmussen er indtrådt i bestyrelsen hos Scanfilter A/S i stedet for Erik Steffensen (kilde: BIQ.dk).

Scanfilter A/S er leverandør af siloer, silofiltre, sikkerhedsventiler, niveaualarmer, siloudstyr og patronfiltre.

Scanpro A/S
Henrik Steen Jensen er indtrådt i bestyrelsen hos Scanpro A/S i stedet for Lisbeth Martinussen (kilde: BIQ.dk).

Scanpro A/S leverer procesudstyr til mejeri- og juiceindustrien.

SPX Flow Food & Beverage
Claus Thorsen er blevet udnævnt til global engineering director for process technologies hos SPX Flow Food & Beverage. Samtidig er Karsten Olesen blevet udnævnt til project director i Nord- og Østeuropa.

Derudover er Jørn Krogh og Thomas Hedegaard begge blevet udnævnt til project delivery engineering manager (kilde: Børsen).

SPX Flow Technology er en global leverandør af produktions- og procesudstyr til en lang række industrier herunder fødevareindustrien, mejerier og farmaceutisk industri samt energisektoren, olie & gas, petrokemisk og kemisk industri.
Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler
Andre Nordiske Medier

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.089