23948sdkhjf

Ny generation af tørtløbende lamelpumper fra Rietschle Thomas

Efter næsten 15 år på markedet vil Rietschle Thomas' Druvac-serie af tørtløbende lamelpumper, VTA, DTA og KTA, blive erstattet af en ny generation vakuumpumper, kompressorer og kombinerede tryk-vakuumpumper. Over 50 års erfaring i design, produktion og anvendelsesområder har ført til et nyt produkt, Micova-serien, som Rietschle Thomas Danmark A/S i Holbæk præsenterer på HI Industi 2005 i Messecenter Herning.

HI: Ny generation af tørtløbende lamelpumper fra Rietschle Thomas



Fordelene ved den nye Midova-serie er tydelig ved første øjekast: I lighed med forgængeren, Druvas-serien, er der også i Micova-serien kun adgang til reguleringsventiler og filtre fra den ene side af pumpen. En af fordelene ved dette design er, at det er let at komme ind til filtre og ventiler, når der skal laves service.

Store tilgange og afgange for køleluftsstrømmen medfører et fortrinlig flow af køleluften, selv ved høje omgivelsestemperaturer. Designet er moderne uden, at det forlader dimensionerne på den tidligere serie.

Yderligere fordele ved Micova-serien er skjult under pumpens lydisolerende kappe. Det drejer sig om vigtige designdetaljer som f.eks. de massive ribber på huset, optimeret føring af køleluften, varmeføring af køleluften og varmeseparation af indsugnings- og kompressionskamre i filterhuset samt et minimum af varmeledende dele, hvilket resulterer i meget lavere maskintemperaturer.

Det betyder en længere standtid på sliddele og øger pumpens driftsikkerhed, selv under hårde driftsbetingelser. Rietschle Thomas' designingeniører har optimeret pumpens geometri for at forbedre déns ydelse. Det giver lavere omkostninger til energi for brugeren af pumpen.

Den nye generation af Micova pumper kan fås som vakuumpumpe (VTR), kompressor (DTR) og som kombineret tryk-vakuum version (KTR).

Kilde: HI Industri 2005; http://www.hi-industri.dk

Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler
Andre Nordiske Medier

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.125