23948sdkhjf

Ikke udsigt til faldende skrotpriser

Selv om der tales om en mulig lavkonjunktur, vil råvarepriserne forblive på et højt niveau. Dermed ser alt ud til, at de gyldne tider vil fortsætte i genindvindingsindustrien.
Den økonomiske krise i USA og en mulig lavkonjunktur i Danmark er ikke lig med lavere priser på metaller, og dermed er der også dømt gunstige vilkår for den danske skrotbranche. Selv om landets genindvindingsindustri spår store prisudsving på skrot i de kommende år, fastholder de, at der på langt sigt vil blive tale om stigende priser. Det skriver Børsen.

- Priserne vil svinge meget, måske 20 % op eller ned. Men vi kommer aldrig igen ned på det niveau, vi lå på for bare få år siden. Det er sikkert, siger Erik Espersen, direktør for Aa Espersen & Søn og formand for Genindvindingsindustrien, til Børsen.

Han bakkes op af direktøren for den danske del af Stena Jern og Metal, Anders Skibdal, der også regner med store udsving i priserne, men spår et højere prisniveau på længere sigt, blandt andet fordi der er stort politisk fokus på genindvinding for øjeblikket.
Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.092