23948sdkhjf

Metalpriserne forbliver på højt niveau

På trods af økonomisk afmatning verden over er der ikke udsigt til, at priserne vil falde på de fleste af basemetallerne.
Ifølge DI.se ser flere svenske analytikere ikke tegn på, at priserne vil falde voldsomt på basemetallerne. I hvert fald konstaterer de, at det generelt kun er blevet til mindre fald, siden metallerne toppede i første kvartal, og de regner med, at efterspørgslen fra især Kina og Indien fortsat vil kunne holde priserne i vejret.

- Selv om væksten ikke er lige så stærk som tidligere, er der stadig stor efterspørgsel efter metaller i Kina, Indien og andre vækstlande. Det holder metalpriserne på et højere niveau, selv om der findes forskelle mellem metallerne, siger Jørgen Kennemar, råvareanalytiker hos Swedbank, til DI.se.

Han hentyder blandt andet til tin-priserne, der siden årsskiftet er steget med 40 % hovedsageligt på grund af høj efterspørgsel fra den asiatiske elektronikindustri. I den anden ende af skalaen er priserne på zink til gengæld faldet til det laveste niveau i to år. Det samme gælder for nikkel, hvor priserne også har været faldende. Til gengæld har priserne på guld, kobber og aluminium stabiliseret sig, efter de toppede i marts.
Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.11