Atter sorte tal hos Kibo System
På trods af en faldende omsætning lykkedes det alligevel den midtjyske virksomhed at forbedre bundlinjen i 2009.
Til gengæld var der fremgang på bundlinjen. Her blev underskuddet før skat på 1,6 mio. kr. i 2008 forvandlet til et plus på 197.628 kr. i 2009.
Rationaliseringer giver pote
- Selskabet har i regnskabsåret mærket den generelle afmatning indenfor byggeri og anlæg, og selskabets aktivitet er faldet med ca. 12 %. Faldet er større end ventet, og selskabet har dermed ikke fuldt ud realiseret den budgetterede aktivitet og indtjening, skriver Kibo System i sit årsregnskab.
Resultatforbedringen skal tilskrives en række effektiviseringstiltag og reduktion af omkostninger, som blev iværksat i 2008. De ventes at få yderligere effekt i 2010.
I det hele taget forventes et uændret eller svagt forbedret marked i 2010. Det ventes sammen med rationaliseringerne at give et forbedret resultat.