Pihl Coating Entreprise A/S
Pihl Coating med base i Kalundborg har speciale i overfladebehandling af stål, hvor vi tilbyder sandblæsning, industrilakering og pulverlakering.
Vores arbejde udføres i egne kabiner i Kalundborg.
Vi løfter mange forskellige slags opgaver, og udfører alt fra pulverlakering af fælge til industrilakering af emner til offshore.
I samarbejde med vores kunder finder vi ud af hvordan emnet skal overfladebehandles, vi vejleder om hvilken beskyttelse der er nødvendig ift. den forventede levetid og det miljø som stålet udsættes for, herunder om det udsættes for kemikaler eller det skal kunne fødevaregodkendes.
Med mere end 30 års erfaring indenfor industrilakering kan vi sikre at dine emner håndteres professionelt, overholder de gældende ISO standarder og naturligvis med god dokumentation for arbejdet.
Vi sikrer, at vi altid leverer den højeste kvalitet ved vor egen FROSIO 3 inspektør.