Belysningsproducent køber dansk specialmaskine
Fom Technologies har modtaget en ordre på en laboratoriemaskine fra en global, højteknologisk virksomhed med speciale i belysningsløsninger og optiske teknologier.
Virksomheden skal bruge Fom Technologies’ slot-die-coating-teknologi til at udforske udviklingsmuligheder inden for mikro-LED-enheder.
- Vi er glade for at se, at vores udstyr og tjenester vinder anerkendelse på tværs af forskellige industrisektorer. Vores salgsteam er i tæt kommunikation med mange private virksomheder, der er interesseret i innovative teknologier inden for materiale forskning, for at optimere produktionstid og omkostninger, siger Michael Stadi, CEO hos Fom Technologies.
Fom Technologies er bedst kendt som leverandør af slot-die-coating-maskiner til forskellige forskningsinstitutioner verden over, der bruger udstyret til materialeforskning.
Tidligere på ugen kunne man blandt andet offentliggøre, at DTU har købt en maskine til sit PolyFabLab, ved National Center for Nano Fabrication and Characterization.