Får tredje maskinordre på én uge
I sidste uge kunne Fom Technologies offentliggøre, at man havde landet en ordre fra DTU, og senere på ugen var det en stor international belysningsproducent, der bestilte en maskine hos den københavnske virksomhed.
Nu er der igen underskrevet en ordre. Denne gang fra en multinational virksomhed med speciale i GPS- og sportsspecifik teknologi. Ordren drejer sig om en laboratoriemaskine, der skal bruges til at udforske integrationen af solceller i wearables.
Fom Technologies er bedst kendt som leverandør af slot-die-coating-maskiner til forskellige forskningsinstitutioner verden over, der bruger udstyret til materialeforskning, men nu inkluderer kundeporteføljen altså også forbrugerelektronik og elektroniske wearables.
- Vi er glade for at se, at vores udstyr og teknologi vinder anerkendelse på tværs af forskellige industrisektorer. Vores salgsteam er i kommunikation med akademiske såvel som private virksomheder, der er interesseret i innovative teknologier inden for materialeforskning med henblik på at skabe innovation, opskalering af produktionstid og for at minimere spild af råvarer, siger Michael Stadi, CEO hos FOM Technologies, i en kommentar.