Erhvervspris går til eksportsucces fra Præstø
Der er fart på i fabrikslokalerne hos Palle Knudsen Kunststoffabrik ApS i Præstø, og derfor har virksomheden nu fået DI Sydsjællands Initiativpris.
Derfor er Palle Knudsen Kunststoffabrik dette års vinder af DI Sydsjællands Initiativpris. Prisen gives hvert år til en mindre eller mellemstor virksomhed, der har udvist særligt initiativ, vækst eller virkelyst.
Palle Knudsen Kunststoffabrik har ifølge DI Sydsjælland vist alle tre ting. Ved at satse på uddannelse har virksomheden løftet produktiviteten. Og i dag sender virksomheden flere plastbånd, plastrør og plastikspiraler af sted til blandt andet medicinalindustrien og offshore-industrien end nogensinde før.
- Vi har arbejdet målrettet med uddannelse af vores medarbejdere. Uddannelse giver indsigt, og vi kan se, at det har løftet vores produktivitet markant, siger administrerende direktør Peter Rosenkrands, Palle Knudsen Kunststoffabrik.
Og det er blandt andet den indsats, der ligger til grund for, at virksomheden vinder dette års pris.
- DI Sydsjælland håber, med Palle Knudsen Kunststoffabrik ApS som eksempel, at kunne inspirere andre virksomheder til at arbejde målrettet med udvikling og øget produktivitet, siger Kim G. Jørgensen, medlem af bestyrelsen i DI Sydsjælland.
Prisen betyder, at Palle Knudsen Kunststoffabrik er en af 19 kandidater til DI’s nationale Initiativpris, der bliver afgjort på en konference for mindre og mellemstore virksomheder i Industriens Hus i januar 2015.