23948sdkhjf

Stor efterspørgsel på faglærte i hovedstadsregionen

Sammenlignet med resten af landet, ligger søgningen til erhvervsskolerne helt i bund i hovedstadsregionen.
13 procent af afgangseleverne fra hovedstadsregionens 9. og 10. klasser søgte i 2013 en erhvervsuddannelse. For Region Hovedstadens formand Sophie Hæstorp Andersen er det helt afgørende, at den udvikling bliver vendt:

"I Region Hovedstaden skal vi i den nærmeste fremtid blandt andet i gang med at bygge superhospital og letbane, og vi kommer til at mangle faglært arbejdskraft til at løfte opgaverne. Derfor gør vi os nu ekstra umage med at fortælle de unge om de attraktive muligheder, de får ved at tage en erhvervsuddannelse", siger hun.

Hovedstadsregionens unge kan til næste år med egne øjne se, hvad man lærer, hvis man starter på en erhvervsskole, når DM i Skills kommer til København og Bella Centret. Regionens erhvervsskoler, kommuner og Ungdommens Uddannelsesvejledning vil også bruge anledningen til at sætte erhvervsuddannelserne på dagsordenen i de ældste skoleklasser. Regionens godt 18.000 8. klasseelever vil blive tilbudt en introdag på erhvervsuddannelserne, og de vil selv få mulighed for at konkurrere i opgaver, der kræver et praktisk håndelag.
Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.109