Flextronics til salg for en krone
[i]Bare én krone – det kan være prisen på elektronikvirksomheden Flextronix i Pandrup. Ifølge Politiken skulle det amerikanskejede selskab være parat til at sælge Pandrupvirksomheden for dette beløb til den danske ledelse.[/i]
- Men det er klart, at hvis vi skulle købe bygningerne og maskinparken til de værdier, det har kostet i sin tid, så holdt projektet ingen steder, siger Peter Hinrup til Politiken.
Som et skridt på vejen har det danske redningshold ifølge Politiken bedt skattemyndighederne godkende overtagelsesprisen og - ikke mindst - garantere, at den usædvanlige forretning ikke udløser uforudsete skatteregninger. Men selv om skattemyndighederne giver grønt lys for arrangementet, er det i sidste ende jagten på nye investorer, der afgør, om det lykkes at redde arbejdspladserne i Pandrup. Peter Hinrup har ifølge Politiken sat 1. aprilsom deadline for at finde investorer og satser på at kunne præsentere et såkaldt ”letter of intent”, en hensigterklæring, inden da.