23948sdkhjf

Grundfos overgår salgsbudget

Grundfos-koncernen opnåede i 2007 et tilfredsstillende resultat med en vækst i omsætningen på 1,4 mia. kroner til 16,8 mia. kroner og et resultat før skat på 1,4 mia. kroner.
- Med en omsætning på 16,8 mia. og et resultat før skat på 1,4 mia. kr. betragter vi 2007 som tilfredsstillende. Vi glæder os over, at vores vækst i omsætning er på 9 %, eller hele 11 % hvis tallet justeres for valutakursændringer. Dermed ligger væksten over budget, og vores resultat før skat ligger på det forventede niveau, siger koncernchef Carsten Bjerg.

Selve resultatet før skat for 2007 svarer til 8,2 % af omsætningen mod 9,6 % i 2006 og ligger dermed relativt lavere. Det skyldes primært fald i salgsvalutaer og stigning i priser på råvarer. Resultatet er også påvirket af stigende omkostninger til produktudvikling og globalisering samt koncernens tilbud til medarbejderne om at købe aktier til favørkurs.

Global udvikling
Alle koncernens forretningsområder har vist fremgang i 2007.

- Det har stor betydning for os, at især de strategisk vigtige markeder i Østeuropa, Rusland, Asien og Kina har udviklet sig ekspansivt med vækstrater på op til 46 % i Indien, 40 % i Kina og 27 % i Rusland. Samtidig præsterede de vesteuropæiske markeder et tilfredsstillende salg med en gennemsnitlig vækstrate på 6 %, der dog blev trukket ned af lav vækst på det tyske marked, kommenterer Carsten Bjerg.

Trods relativt mindre vækst på det amerikanske pumpemarked fortsætter Grundfos sin strategiske satsning i Nordamerika.

- Det nordamerikanske marked er verdens største pumpemarked og rummer et stort potentiale for Grundfos og med fabriksåbning i Mexico og tilkøb af pumpevirksomheden Peerless satser vi stadig hårdt på dette marked, siger Carsten Bjerg.

Koncernchefen forventer en vækststigning i koncernens omsætning på 9 % i 2008. Dermed er koncernens hidtidige strategiske mål for omsætningen på 20 mia. kroner i 2010 inden for rækkevidde og forventes indfriet før tid.

Kilde: Grundfos - http://www.grundfos.com

Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.126