23948sdkhjf

Grundfos satser i Kina

Det kinesiske marked bliver et nøglemarked for Grundfos i fremtiden, og derfor lægger koncernen op til, at den kinesiske afdeling skal have en betydelig grad af selvstændighed.
Allerede nu er Grundfos i gang med oprustningen på det kinesiske marked, som man har store forventninger til i fremtiden. Fra første september skal koncernens kinesiske aktiviteter samles under ét selskab, som skal ledes af Humphrey Lau, der tidligere har været direktør for Novozymes i Kina. Samtidig har man udarbejdet en strategi, der anslår, at de kinesiske aktiviteter skal udvides fra de ca. 1.200 ansatte, der er i dag, til ca. 15-16.000 ansatte om ti år. Det skriver Børsen.

- Vi får i Kina en betydelig selvstændighed, så vi selv kan træffe stort set alle beslutninger om fx forretningsudvikling og nye produkter, udtaler Humphrey Lau til Børsen.

Allerede nu er Grundfos ved at opbygge en forskningsafdeling i Suzhou, og den skal efter planen have lov til at udvikle produkter, der også ligger uden for Grundfos’ nuværende kerneområder. Humphrey Lau nævner blandt andet energi- og miljøområdet som en oplagt satsning på det kinesiske marked.
Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.125