Fremgang i Bladt Industries
Det er lykkedes Bladt Industries at vende sidste års underskud til et mindre overskud. Ledelsen forventer fortsat fremgang.
Bladt Industries har i 2005 fortsat haft fokus på kerneområderne offshore- og stålentreprenør-opgaver. Samtidig har det igen været muligt at afsætte vindmølletårne.
Strategiprocessen, der blev igangsat i 2004, er dermed videreført med succes og givet det resultat, at der i 2005 har været balance mellem kapacitet og aktivitet.
Samlet kommer Aalborg-virksomheden ud med et lille overskud på 0,4 millioner kroner, hvilket i forhold til sidste års underskud på 30 millioner kroner, bliver betragtet som acceptabelt.
Ud fra den investerede kapital og aktivitet anses årets resultat dog som utilfredsstillende, fremgår det af virksomhedens årsberetning.
Bladt Industries ordrebeholdning den 31. december 2005 dækkede godt 40 % af den budgetterede indtjening for 2006. Efter regnskabsårets afslutning er ordreindgangen fortsat på et tilfredsstillende niveau.
På den baggrund forventer Bladt Industries i 2006 et aktivitetsniveau på cirka 20 % over 2005 og med et forbedret positivt resultat i forhold til 2005.
Kilde: Årsrapport for 2005, Bladt Industries A/S.