Lindø oplever ordretilgang
Onsdag sejler verdens største container-skib Emma Mærsk ud gennem gabet i Odense Fjord. Flere ordrer ligger allerede på skrivebordet, så der er grund til optimisme på Lindø.
Lindø har skærpet produktiviteten, og med ordrer på en række nye container-skibe er der optimisme at spore hos A.P.Møller-ledelsen, skriver DR i dag.
Emma Mærsk er det første af syv kæmpe kopi-søsterskibe, som allerede er under bygning på Lindø. I den kommende tid forventer Lindø at sende de nye skibe ud med to måneders mellemrum og derefter er der syv mindre containerskibe på ordresedlen.
Nybygningen, der sejler fra værftet onsdag, er opkaldt efter hr. Mærsk Mc-Kinney Møllers hustru Emma, der gik bort i december sidste år, oplyser avisen.
Som verdens største containerskib sætter det nye standarder inden for miljø og sikkerhed. Miljøvenlig silikonemaling dækker for eksempel skibets skrog under vandlinjen - reducerer vandmodstanden og mindsker skibets brændstofforbrug med 1.200 ton om året.