Danfoss samler køleaktiviteter i Kolding
Danfoss vil være mere konkurrencedygtig på området for industriel køleautomatik til det industrielle marked og samler derfor sin produktion af kølekomponenter i koncernens afdeling i Kolding.
- Vi kan ud over de direkte besparelser på husleje og andre konkrete forhold også få glæde af de synergier inden for industriel køling, som en sammenlægning af produktionsenhederne i Kolding og Hasselager vil medføre, forklarer fabrikschef Michael Breumsø til avisen og fortsætter:
- Derfor er det en oplagt mulighed at flytte til Kolding, som herved bliver globalt kompetencecenter for vores produktion i Monterrey i Mexico, Wuqing i Kina og Kolding i Danmark af komponenter til industriel køling.
Lukningen af Hasselager berører op mod 100 medarbejdere, der ifølge koncernen får tilbuddet om at flytte med til Kolding.
Danfoss meddeler avisen, at flytningen fra Hasselager bliver indledt i løbet af foråret 2007, hvor forventningerne går på at have alt på plads i Kolding ved udgangen af september 2007.