LEGO på fode igen
Kriseramte LEGO i Billund viser igen storform. Det nyligt opgjorte halvårsrgnskab viser en resultatforøgelse på 440. mio. kr. i forhold til samme periode sidste år.
Salgsstigning for klassikere
LEGO Koncernens omsætning steg fra 2.364 mio. DKK i første halvår 2005 til 2.821 mio. DKK i første halvår af 2006. Blandt årsagerne til stigningen er, at detailhandlen gik ind i det nye år med meget lave lagerbeholdninger efter en stærk julehandel. Det har betydet et kraftigt pres på leveringsevnen at fylde detailhandlens hylder igen.
Geografisk set har salgsudviklingen været bedre end ventet i Norden, Benelux og Japan, mens den i andre store markeder som USA, Tyskland, England og Frankrig har levet op til forventningerne.
Det globale legetøjsmarked har som forventet ved årets begyndelse været faldende.
Forventninger til hele året
På basis af det forbedrede halvårsregnskab forventes resultatet før skat for hele året at blive i niveauet 700 mio. DKK mod 456 mio. DKK i 2005. Ved årets begyndelse forventedes et resultat før skat på niveau med 2005, og de højere forventninger til resultatet skyldes dels første halvårs højere omsætning dels en forbedret margin.
LEGO Koncernen vil fortsat have fokus på en stram omkostningsstyring. Yderligere besparelser forventes imidlertid først og fremmest at komme fra den outsourcing af virksomhedens forsyningskæde, som vil finde sted over de kommende tre år. Den planlagte outsourcing betyder, at størsteparten af LEGO Koncernens produktion vil blive varetaget af produktionsvirksomheden Flextronics.
- Vi fortsætter med at gennemføre de initiativer, vi har været i gang med siden 2004, og som skal øge vores profitabilitet. Det er blandt andet fortsat fokus på de klassiske LEGO produkter og udflytning af størstedelen af vores produktion over de kommende tre år, kommenterer adm. direktør Jørgen Vig Knudstorp fremtidsplanerne.
Kilde: LEGO http://www.lego.dk