LMG Maskiner A/S ny dansk Ursviken-forhandler
LMG Maskiner A/S har overtaget forhandlingen i Danmark af det omfattende program af pladebearbejdningsmaskiner fra den anerkendte svenske producent KMT Ursviken AB.
Ursviken har et bredt program af standardmaskiner, men producerer også kundetilpassede maskiner med endog meget stor pressekraft og bukkelængde. Disse maskiner forhandles nu af LMG Maskiner på det danske marked.
Leveringsprogrammet omfatter:
Ursviken OptiFlex Kantpressere
Kantpressere med pressekraft op til 320 tons og bukkelængder op til 6,1 meter.
Ursviken Optima Kantpressere
Kantpressere, standard eller kundetilpassede med pressekraft op til 6000 tons og bukkelængder op til 19 meter.
Ursviken Pladesakse GSA
Pladesakse for pladetykkelser fra 8 til 25 mm og klippelængder fra 3 til 6,5 meter.
Ursviken Pladesakse GSB
Pladesakse til højstyrkestål med pladetykkelser fra 14 – 45 mm og klippelængder fra 5 til 8 meter.
- Vi er meget glade for, at KMT Ursviken AB har valgt os til samarbejdspartner i Danmark, udtrykker direktør Jens Jessen, LMG Maskiner A/S.
- Vi råder allerede nu over medarbejdere på såvel salgs- som servicesiden, der har et højt kendskabsniveau til Ursvikens maskiner og kan således allerede nu betjene nuværende ejere af Ursviken kantpressere og pladesakse og udarbejde løsningsforslag til nyinvesteringer, afslutter han.
Kilde: LMG Maskiner / www.lmgmaskiner.dk