Migatronic øger resultat med 62 procent
Den danske svejsemaskinefabrikant, Migatronic, har i 2006 skabt et resultat på 14 mio. kr., 62 pct. højere end i 2005. To nye maskinserier og etablering i Kina har banet vejen til den store vækst.
Fremgang - en stor udfording
Med fremgang på alle koncernens markeder har Migatronic i 2006 skabt stor vækst, og nettoomsætningen er således steget med hele 20 pct. - fra 296 mio. kr. i 2005 til 356 mio. kr. i 2006, hvilket skabte et overskud før skat på 14 mio. kr. Resultatet af den primære drift steg desuden med 110 pct. - fra 6,8 mio. kr. i 2005 til 14,3 mio. kr. i 2006. Bestyrelsen udtrykker tilfredshed med resultatet.
- Resultatet, der ligger på niveau med det, vi meddelte Fondsbørsen i vores halvårsrapport, er tilfredsstillende, og det skal ses i lyset af en konkurrencesituation i 2006, der har været og stadig er præget af et stort udbud af produkter. Selvom markedet samlet set er vokset, har udfordringen i at skabe vækst i såvel omsætning som indtjening under disse betingelser været stor, fortæller adm. direktør Peter Roed.
I det forløbne år har Migatronic oplevet stor gennemslagskraft på specielt to nye maskinserier, som med avanceret teknologi og enkel betjening har vundet stort indpas blandt koncernens kundegrupper i ind- og udland. De nye maskinserier, Sigma og Pi, er begge udført i et nyt design, der indbragte Migatronic den prestigefyldte ”iF Product Award 2006”, og dette vurderes ligeledes at have været et vigtigt element i det forgangne års gode resultater.
- Sigma og Pi svejsemaskinerne er blevet til ud fra en ambition om præcis behovstilpasning og fremtidssikring, og vi kan med årsresultatet se, at den overordnede strategi, hvor den kundespecifikke løsning er i højsædet, synes godt på vej, vurderer Peter Roed.
Forventninger til 2007
Den positive efterspørgsel efter koncernens produkter forventes at forsætte i 2007, og Migatronic forventer således både stigende omsætning og resultat i det kommende år.
- Vi har i årets løb styrket vores afsætningsfunktioner ved at tilføre dem flere ressourcer. Med denne øgede indsats forventer vi på sigt at kunne forstærke Migatronics position på de aktuelle markeder, slutter adm. direktør Peter Roed.
Migatronics mest omfattende tiltag i 2007 vil dog blive etableringen af et joint venture produktions- og salgsselskab i Kina med navnet ”Suzhou Migatronic Welding Technology Co., Ltd.”
Kilde: Årsrapport for 2006 / www.migatronic.dk