23948sdkhjf

Ny Grundfos-fabrik i Japan

60 mio. kr. er beløbet, som Grundfos har investeret i en ny samlefabrik i Japan. Den nye fabrik er et led i pumpevirksomhedens store ambitioner for det japanske marked.
Japan er Grundfos’ største marked i Asien med en omsætning på 600 mio., og derfor er det naturligt for virksomheden at etablere sig i landet. Målet er en årlig omsætning på mere end 1 mia. kr. Det skriver Børsen i dag.

- Uden en stærk lokalproduktion har vi ikke mulighed for at servicere vores kunder optimalt, siger koncerndirektør Søren Ø. Sørensen til Børsen.

Det er især den japanske værktøjsindustri, der har efterspurgt Grundfos’ produkter, men også nye markeder som fx fødevareindustrien og byggebranchen er aktuelle for virksomheden.

Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.109