Vietnamesisk skibsindustri søger dansk ekspertise
I Vietnam har skibsindustrien ambitioner om at blive den fjerdestørste leverandør i verden. Det har blandt andet fået det statsejede Vinashin Group til at vende interessen mod danske underleverandører.
På grund af de store udvidelser kigger vietnameserne nu uden for landets egne grænser for at finde kvalificerede kompetencer til de mange forventede skibsbyggerier. Blandt andet er danske værftsfolk og skibsdesignere efterspurgte i Vietnam.
- Vi har en meget ambitiøs plan, hvor vi inden for ganske få år vil bygge 10 millioner ton dødvægt om året, og at vi skal sælge for 3,8 mia. dollar. Vi har kontakter til leverandører over hele verden, men det er oplagt, at vi gerne vil have et samarbejde med små og mellemstore danske marinevirksomheder. De er meget fleksible, og jeg vil gå så langt som at indbyde flere af dem til et joint venturesamarbejde, forklarer Pham Thanh Binh til Børsen.
De vietnamesiske værfter bliver leveringsdygtige i alt fra fragtskibe, containerskibe og tankskibe til platforme og offshore-udstyr.