Global efterspørgsel kan redde Lindø
Verdens skibsværfter kan ikke følge med efterspørgslen, og de store rederier mangler store skibe. Lindø er rederiernes eneste mulighed, hvis skibene skal leveres før 2010.
De to rederier har hidtil tøvet med at sende ordrer af sted på de helt store containerskibe og er nu kommet i den situation, at ingen af de billige asiatiske værfter kan levere før tidligst 2010.
Kun Lindø synes at have kapacitet til at bygge containerskibe i den størrelsesorden, men til gengæld har det danske værft svært ved at konkurrere med de asiatiske priser. Analytikere vurderer, at Lindøs produktionspriser ligger ca. 8 % over konkurrenternes. Netop priserne har hidtil afholdt de to asiatiske rederier fra at placere ordrer hos Lindø.