23948sdkhjf

Børsintroduktion af LM Glasfiber vil give milliardgevinst

LM Glasfiber barsler med en børsintroduktion, og den kan vise sig at blive adskillige milliarder værd for virksomhedens ejere.
Ifølge Børsen skulle en børsintroduktion af LM Glasfiber være rykket væsent-ligt tættere på, og holder de rygter, så vil afkastet til virksomhedens ejere ligge i milliardklassen. Der gisnes om, at vingeproducenten har en markeds-værdi på mellem 7,3 og 9 mia. kr. Det skal ses i forhold til en pris på et par milliarder kr., som ejeren, den engelske kapitalfond, Doughty Hanson, betalte for virksomheden i 2001.

- LM Glasfibers seneste regnskab bekræfter, at der er utroligt gunstige vilkår i vindmøllesektoren for tiden, og at selskabet selv er inde i en positiv udvikling. Og der betales i dag generelt høje kurser for aktier i selskaber i sektoren, fordi der er eksorbitant høje forventninger. Så jeg forestiller mig bestemt ikke, at der går to år, inden en børsnotering forsøges igen. Måske går der ikke en gang ét år, udtaler Jacob Pedersen, aktieanalytiker i Sydbank til Børsen.

Spekulationerne kommer efter, at LM Glasfiber tirsdag fremlagde et regnskab for 2006, der viste et overskud på 145 mio. kr.

Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.094