HI 2011: PCV-system: Positionering med 2D-koder i to akser
Ved at anvende 2D-koder opnås en berøringsfri positionstilbagemelding med høj nøjagtighed og til høj hastighed i længder op til 10 km – og samtidig er der også tilbagemelding i lodret plan, takket være to rækker 2D-koder.
2D-koder er robuste og fejltolerante og kan derfor anvendes i ekstreme miljøer. Samtidig kan opnås kurver med meget lille diameter.
Selve kodebåndet er selvklæbende og monteres derfor uhyre enkelt på de fleste overflader som stål, aluminium, ABS, PP og PE. Kodebåndet kan anvendes ved temperaturer fra -40° til +150°, er resistant over for mange kemikalier og tåler UV-lys, fugt og endda salttåge.
Typiske anvendelser er transportsystemer som fx conveyor, mono-rails, elevatorer eller til teater og scene-applikationer til styring af lys og andre bevægelige dele.
• Positionering op til 10 km længde med ± 0,1 mm opløsning
• Også tilbagemelding i Y-aksen for fx at overvåge slid på hjul
• Mulighed for at klæbe ekstra ”event-markers” på båndet
• Robust, fejltolerant og berøringsløst
• Hastighed op til 12,5 m/s
• Højhastigheds serielle interfaces
PCV fra Pepperl+Fuchs er det eneste system i Danmark, der opnår en berøringsfri positionstilbagemelding med høj nøjagtighed og til høj hastighed i længder op til 10 km – og samtidig er der også tilbagemelding i lodret plan.
PCV-systemet introduceres for første gang i Danmark af Pepperl+Fuchs på HI 2011, standnr.: M9454.