Jeco investerer i nyt robotanlæg
Det er hårdt at sige nej til nye kunder, men ikke desto mindre har det været nødvendigt hos Jeco Metalvarefabrik i Skive i den seneste tid. Kapaciteten har simpelthen ikke været tilstrækkelig til at følge med den store efterspørgsel.
- Samtidig med investeringen i nye bygninger har vi også valgt at investere i nyt produktionsudstyr. Det drejer sig dels om et nyt robotcenter og dels om en ny drejebænk. Det skulle gerne gøre, at vi er gearet til fremtiden, forklarer Rasmus Brandhof fra Jeco Metalvarefabrik.
Stor udvidelse af kapaciteten
Drejebænken er allerede leveret og er så småt blevet taget i brug, mens robotcentret forventes leveret i starten af august, hvorefter det skulle være klar til brug med det samme. Virksomheden har i forvejen to robotanlæg i drift, og det nye anlæg betyder derfor en væsentlig udvidelse af kapaciteten.
- Vi har to robotanlæg i forvejen, som er identiske med det nye, der dog bliver større. De to anlæg kører stort set kun for én kunde, så med det nye anlæg vil vi frigøre et af de gamle, så vi er i stand til at tage andre kunder og opgaver ind. Så vi regner med at blive mere omstillelige, lyder det fra Rasmus Brandhof.
Øget vækst
I alt har virksomheden investeret 6-7 mio. kr. i de nye maskiner og lokaler, og ifølge Rasmus Brandhof forventer man, at det kan bidrage til en vækst udover de årlige 10 %, som virksomheden ellers har haft de seneste par år.
- For øjeblikket kan vi mærke, at der er en stor efterspørgsel fra vores kunder, der også aftager større mængder. Derfor er det naturligt for os at foretage investeringerne lige nu. De nye maskiner er da også allerede booket ½ år frem i tiden, slutter Rasmus Brandhof.
Kilde: Jeco Metalvarefabrik