23948sdkhjf

Vestas kan se frem til forlængelse af amerikansk skatte-ordning

Analytikere regner med, at den såkaldte PTC-ordning i USA vil blive forlænget efter næste præsidentvalg.
Dermed ser Vestas’ forudsigelser for det amerikanske marked ud til at holde stik. I sidste uges kvartalsregnskab afslørede man, at man vil bygge en ny vingefabrik og en ny nacellefabrik i USA og dermed, at man ser et stort potentiale på det amerikanske marked. En af hindringerne har hidtil været PTC-ordningen, den særlige skatterabat der gør det attraktivt for amerikanske investorer at købe vindmøller. Hidtil har de amerikanske politikere tøvet med en forlængelse af ordningen, men nu vurderer analytikere, at det blot er et spørgsmål om tid. Det skriver RB-Børsen ifølge Berlingske Business.

- PTC-ordningen er vigtig for Vestas, men deres amerikanske ordrer afhænger for tiden ikke af ordningen. Hvis PTC-ordningen udløber og ikke bliver genoprettet, vil det skade hele vindmølleindustrien. Jeg tror dog, at du vil se en forlængelse efter præsidentvalget. Kongressen vil returnere efter valget og forlænge ordningen med et år. Ordningen er simpelthen for populær, udtaler analytiker Pearce W. Hammond, fra finanshuset Simmons & Company, til RB-Børsen.

Hidtil har der været en del polemik omkring PTC-ordningen. Mens en forlængelse af ordningen for længst er blevet godkendt i Repræsentanternes Hus, er den blevet nedstemt hele seks gange i Senatet. Indtil videre løber ordningen derfor kun til 1. januar 2009.
Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.156