23948sdkhjf

Mangfoldighed er god forretning

Virksomheder kan få succes ved at tænke mangfoldighed ind i medarbejderne. Der er god forretning i medarbejdere med forskellige racer, religioner, alder og uddannelsesbaggrund – især når globalisering og outsourcing står på programmet.
Når virksomheder står over for at rekruttere ny arbejdskraft, bør de kigge efter medarbejdere, der supplerer de allerede etablerede medarbejderstab på en ny måde, skriver Dagbladet Børsen.

- Mangfoldighed er rykket ind på direktionsgangene. Og det kan ses på bundlinjen, siger socialformidler Helene T. Djursø, der ejer rådgivnings-virksomheden Care Consulting, til Dagbladet Børsen.

Medarbejdere med bl.a. anden etisk baggrund, religion, uddannelsesforløb og eventuelle handicap kan nemlig var en rigtig god forretning for virksomheden i forhold til virksomhedens omdømme.

Især i forhold til globaliseringsbølgen, outsourcing og stigende international handel er kan det være en profitabel ide at tænke forskellige medarbejdere ind i personalestaben, skriver avisen.

Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler
Andre Nordiske Medier

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.063