Farvel til sit livsværk
Peter Iversen forlader Univeyor i Arden efter 25 år og overlader ledelsen til Per Bjerring, mens han selv vil tumle med nye opfindelser
En af Nordjyllands markante iværksættere og industriledere, adm. direktør Peter Iversen, Univeyor A/S, overlader ved årsskiftet roret i sit livsværk til funktionsdirektør Per Bjerring, skriver ErhvervsBladet.
Univeyor, der blev etableret i 1980, er en udbryder fra Jokan System i Terp nord for Randers, der startede ti år tidligere. Herfra kom de tre stiftere af Univeyor. Det er, foruden Peter Iversen, Kristian Dohn og Ib Jensen. Sidstnævnte forlod koncernen for fem år siden, mens Kristian Dohn fortsat er salgsansvarlig i Univeyor.
Som frontfigur for Univeyor siden starten synes Peter Iversen at have gjort den bedst tænkelige reklame for sig selv. Virksomheden, der har hovedkvarter i Arden i Himmerland, er et af de sidste par årtiers lysende eksempler på iværksætteri, der udvikler sig til et reelt industrieventyr. Univeyor er i dag en højteknologisk virksomhed, der udvikler, fremstiller og implementerer totale logistikløsninger globalt. Virksomheden omsætter årligt i nabolaget af 230 mio. kr. og har ca. 230 medarbejdere fordelt på hovedkontoret og to afdelinger i udlandet.
Ejermæssigt trådte iværksætter-trioen allerede ud af Univeyor i 1998, da trioen besluttede at sælge livsværket til det børsnoterede amerikanske industrikonglomerat Columbus McKinnon Corp. med mere end 50 virksomheder verden over og 4.000 ansatte.